Vim
vim je textový editor nevšedních kvalit. Cílem jeho autora, Brama Moolenaara, nebyl luzný vzhled či uživatelská přítulnost, ale maximální výkon. Z toho důvodu vám seznamování s vim bude trvat poněkud déle. Situaci navíc komplikuje, že ovládání, které zdědil po svém předkovi editoru vi, se diametrálně liší od toho, které je dnes považováno za standard. Dobře si vzpomínám na své počáteční reakce ve stylu „kdo mohl vymyslet takovou příšernost, vždyť se to naprosto nedá používat“. Postupem času jsem si však uvědomil, že ovládání vi má logiku. Takovou věcí se může pochlubit jen málokterý z editorů.
Pokud dokážete překousnout počáteční potíže, pravděpodobně zjistíte, že ve vim máte mimořádně výkonného pomocníka. Editace textů za jeho asistence je velmi rychlá a nabízí několik vynikajících vlastností. Máte-li pocit, že byste se měli nechat ještě chvilku přemlouvat, zkuste se podívat, proč používám vim já.
Následující kapitoly vám snad pomohou při seznámení s programem. Nesnažil jsem se o kompletní uživatelskou či referenční příručku. Text je koncipován jako úvod do práce s vim.
- Začínáme
- Noříme se hlouběji
-
- Ex příkazy
- Nahrazování
- Editor příkazového řádku
- Vizuální režim
- Formátování textu
- Definice maker
- Značky
- Automatické doplňování slov
- Okna
- Zvýrazňování syntaxe
- Grafická verze vim
- Skládání čili folding
- Porovnání souborů
- Kontrola pravopisu
- Nastavování voleb
- Konfigurační soubory
- Automatické příkazy
- Zotavení po pádu
- Přílohy
© 1997, 1998, 2001, 2006, 2016 Pavel Satrapa