☰ menu
Pavel Satrapa

Zvýrazňování textu

Často je žádoucí zvýraznit či odlišit určitou část textu od jeho okolí. Například tímto způsobem můžete položit důraz na důležité pojmy nebo na sdělení, kterým přikládáte mimořádnou důležitost. Lze také odlišovat například klávesnicový vstup, který by měl uživatel zadat, od běžného textu.

Vyznačovací prvky

K tomuto účelu slouží vyznačovací prvky. Přidělí svému tělu (textu, který je jejich obsahem) určitý speciální význam, například jej prohlásí za zvýrazněný. Klient je většinou odliší od okolí jiným písmem, prostřednictvím CSS pochopitelně můžete vyrábět další kouzla. Vyznačovacími prvky jsou:

prvek významukázka
<em> zvýrazněný text (emphasize)em
<strong> silně zvýrazněný text (strong emphasize) strong
<dfn> definicedfn
<code> ukázka zdrojového kóducode
<samp> ukázkový výstup (sample)samp
<kbd> vstup z klávesnice (keyboard)kbd
<var> jméno proměnné (variable)var
<cite> citovaný zdroj, odkaz na další zdroje cite

V běžných textech se používají především <em> a <strong>, ostatní jsou určeny především pro odborné stránky.

Příklad použití:

<p>Cílem zvýraznění je upoutat pozornost čtenáře
na <em>důležité pojmy</em>.<p>

a jeho formátovaná podoba:

Cílem zvýraznění je upoutat pozornost čtenáře na důležité pojmy.

Nepřeplácat

S vyznačováním by se mělo zacházet podobně jako s kořením při vaření. Je účinné, pokud je vzácné. Zvýrazníte-li jedno či několik málo slov v odstavci, budou na sebe zvýrazněná slova poutat pozornost. Jestliže ale bude nějak zvýrazněno každé druhé slovo, text rozbijete a učiníte naprosto nepřehledným. Dopadnete podobně, jako byste při vaření guláše dali stejné množství pepře jako masa.

Mějte také na paměti, že vyznačovací písma (kurzíva a tučné písmo) se hůře čtou. Měli byste se proto vyvarovat dlouhých zvýrazněných pasáží, jako je třeba tento odstavec.

Stará vizuální garda

Stále ještě se poměrně často můžete setkat s vyznačovacími prvky <i> (kurzíva), <b> (tučné písmo) a <tt> (neproporcionální písmo, „psací stroj“). Jejich používání se však nedoporučuje. HTML by mělo definovat strukturu textu – co je dotyčný text zač, nikoli jak má vypadat. O vzhled se starají jiné prostředky. Čili nejde o to, že dané slovo je zobrazeno kurzívou, ale proč je tak zobrazeno.