☰ menu
Pavel Satrapa

HTML versus XHTML

HTML

Jazyk HTML (HyperText Markup Language) vznikl počátkem 90. let 20. století. Jedná se o tak zvaný značkovací jazyk, kdy „příkazy“ určující strukturu (a v důsledku toho vzhled) jsou vpisovány přímo do textu.

Původní HTML bylo velmi jednoduché, postupem času se jeho možnosti pochopitelně rozšiřovaly, místy velmi bouřlivě a divoce. Především ve druhé polovině devadesátých let, během tak zvané války prohlížečů, kdy autoři WWW klientů soupeřících o zájem uživatelů přidávali nové prvky, jak se jim zlíbilo.

Proto v této době vzniklo WWW konsorcium a převzalo další rozvoj jazyka pod svá křídla.

XML

V roce 1998 byla přijata první definice jazyka XML (eXtensible Markup Language), který se stal jedním z nejvýznamnějších prostředků pro práci s informacemi v následujících letech.

XML je tak zvaný metajazyk, čili jazyk pro definici jazyků. Poskytuje prostředky, jak si nadefinovat vlastní jazyk, který budete používat pro ukládání či zpracování dat. Například pro ukládání informací o knihách si můžete vytvořit jazyk, který umožní následující reprezentaci:

<knihovna>
   <kniha id="367">
      <autor>Božena Němcová</autor>
      <nazev>Babička</nazev>
   </kniha>

   <kniha id="732">
      <autor>Karel Jaromír Erben</autor>
      <nazev>Kytice</nazev>
   </kniha>
</knihovna>

Ohledně XML místy panuje bezbřehý optimismus, že toto je univerzální řešení na všechny problémy s výměnou dat. Je samozřejmě pravda, že XML umožňuje použít obecné nástroje pro kontrolu, transformaci či zpracování dat. Na druhé straně si lze ale jistě představit, že zdaleka ne každá aplikace bude rozumět výše použitým prvkům <kniha> či <autor>.

Sečteno a podtrženo: XML představuje významný krok vpřed na cestě k výměně dat mezi programy, není ale samospasitelné.

XHTML

Definice HTML skoro vyhovuje pravidlům XML. Bylo proto přirozenou myšlenkou odstranit oněch několik drobných odlišností a upravit definici tak, aby splňovala nároky XML. Tak vzniklo XHTML (eXtensible HyperText Markup Language).

XHTML tedy (alespoň ve verzi 1.0) nepřináší proti HTML (verze 4.01) nic nového, jen upravuje jeho definici do podoby XML. WWW konsorcium původně ohlásilo, že veškerý další vývoj jazyka bude probíhat výlučně ve verzi XHTML a zastavilo další vývoj HTML. Jeho verze 4.01 z roku 1999 byla prohlášena za poslední.

HTML5

Přístup WWW konsorcia k rozvoji jazyka nevyhovoval části komunity, která proto v roce 2004 založila pracovní skupinu WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) a zahájila vlastní vývoj nové verze, označované jako HTML5. Už z názvu skupiny je patrné, že velká pozornost byla věnována webovým aplikacím, které se tou dobou rychle rozvíjely.

WWW konsorcium nakonec změnilo svůj postoj a oficiálně převzalo vývoj HTML5, aby měl výsledný jazyk kýžený statut. Specifikace byla publikována v říjnu 2014 a dočkala se široké podpory v prohlížečích.

Jazyk existuje v obou variantách – jako HTML5 i XHTML5. Jejich složení se neliší, rozdílná je pouze syntaxe. Z toho důvodu není příliš podstatné, které z nich dáte přednost. Většina autorů však upřednostňuje o něco méně svazující HTML5.