Volba grafického formátu
Který formát je nejlepší? Univerzální odpověď neexistuje. Vždy záleží na charakteru obrázku, jeho rozměrech a zobrazeném motivu.
Kdy použít PNG/GIF
Nápisy a obecně jakékoli obrázky složené z jednobarevných ploch. JPEG má raději přechody, s hranami se srovnává jen obtížně. PNG nebo GIF zpravidla nabídnou vyšší kvalitu při nižším objemu dat.
Ikony či náhledy aneb velmi malé obrázky o hraně kolem 100 pixelů zpravidla dobře snášejí redukci barev a uložení ve formátu PNG/GIF. I v případě, že původním motivem je fotografie, radikální zmenšení činí PNG/GIF výhodnějším či srovnatelným s JPEGem.
Kdy použít JPEG
Fotografie. S rostoucími rozměry obrázku, jenž má charakter běžné fotografie, PNG i GIF rychle ztrácejí dech a karta se obrací ve prospěch JPEG. Což je přirozené, protože JPEG byl navržen právě pro tyto účely.
Houba, kterou jsem použil na stránce o ikonách, při velikosti 480 × 640 pixelů už nedává GIFu žádnou šanci. Přestože obsahuje řadu ostrých hran a celkově je vůči JPEGu nepříliš přívětivá, má soubor ve formátu JPEG necelých 90 kB, zatímco v GIFu (64 barev s ditheringem, což je minimum, při kterém se na výsledek dá dívat) zabere 200 kB.
Další příklad můžete vidět na stránce o ditheringu, jejíž obrázek je pro JPEG jako dělaný. Tudíž se výhody razantně projeví i při bratru polovičních rozměrech.
Závěrečné doporučení
Experimentujte. Programy dnes zpravidla zobrazí náhled výsledku ještě před uložením do souboru. Ideální je například volba Soubor→Uložit pro Web v Adobe Photoshopu, která vám umožní prohlédnou si najednou několik verzí obrázku s různými parametry. Takovéto nástroje velmi usnadňují hledání vhdoného kompromisu, aby obrázek vypadal ucházejícně a přitom vyžadoval co nejméně dat.
zpět: grafika na stránkách