Pevné umístění
Prvek, jehož vlastnost position
má hodnotu fixed
,
se svým chováním velmi podobá prvku s absolutním
umístěním. Rozdíl je v tom, že poloha pevně umístěného prvku se vždy
stanoví vůči stránce (oknu prohlížeče, papíru) a že je na své místo
„připevněn“. To znamená, že při posouvání obsahu stránky pevně
umístěný prvek zůstává na svém místě. Při tisku se pak opakuje na stejné pozici
na každé stránce.
Například menu na ukázkové stránce je umístěno pevně a zůstává na svém místě, i když obsah stránky posouváte nahoru a dolů.
Rizika pevného umístění
Pevné umístění má některé nepříjemné vlastnosti. Není podporováno v MSIE, který s pevně umístěnými prvky zachází, jako by se nacházely v normálním toku. Pokud se rozhodnete použít pevné umístění, doporučuji vhodným trikem zajistit, aby MSIE dotyčnému prvku přidělil absolutní umístění.
Upřímně řečeno i podpora v ostatních prohlížečích není bez poskvrnky. Například v (přinejmenším některých) prohlížečích s jádrem Gecko projektu Mozilla nelze kliknout na odkazy nacházející se vedle pevně umístěného prvku.
Další riziko spočívá v tom, že pokud je obsah prvku příliš velký a přesáhne rozměry stránky (okna prohlížeče), uživatel se na jeho zbytek nedostane. Pokud byste například umístili doleva nahoru velmi dlouhé menu, jeho spodní položky budou nedostupné, protože budou umístěny pod spodním okrajem stránky/okna a díky pevnému umístění se k nim nelze dostat posouváním obsahu.
Pevné umístění je dost specifické samo o sobě. Vzhledem k problémům, které se s ním navíc pojí, se používá jen vzácně.
zpět: CSS – umisťování