Zkouška z Počítačových sítí
Zkouška z předmětu Počítačové sítě probíhá formou testu realizovaného prostřednictvím e-learningového systému Moodle:
V systému se přihlaste do kurzu Počítačové sítě (NTI/PST), který obsahuje jednotlivé testy. Je zde k dispozici ukázkový test, na kterém si můžete předem nezávazně zkusit vyplnění testu. Vyzkoušejte si vše předem. Při skutečné zkoušce nebudu řešit problémy typu „nejde se mi přihlásit, neznám heslo“.
Certifikáty CNA
Držitelům certifikátů Cisco Networking Academy uznávám zkoušku s hodnocením dobře. Chcete-li lepší známku, musíte absolvovat zkoušku standardním způsobem. Pokud vám trojka stačí, přihlaste se na speciální termín pro držitele certifikátů CNA na konci zkouškového období (konkrétně 20. června 2025 od 20 hodin). Na termín se nedostavujte, navštivte mne v kanceláři s certifikáty nebo mi je pošlete elektronickou poštou a zkoušku vám zapíši. Termín slouží jen k zanesení známek do STAGu.
Pravidla
Zkušební test má 16 otázek. Generují se náhodně, každý student má jiný test. Náhodné je jejich pořadí i pořadí nabízených odpovědí v každé z nich.
Za bezchybně zodpovězenou otázku získáte 1 bod (viz podrobnosti o bodování níže). Hodnocení testu je následující:
14,5–16 bodů výborně 12,5–14,5 bodu velmi dobře 8–12,5 bodu dobře méně než 8 bodů nevyhovující Čas pro řešení testu je omezený na 24 minut. Jakmile test zahájíte, musíte jej během této doby dokončit. Přerušení ani opakování testu není možné.
Při řešení testu můžete používat zdroje podle vlastního uvážení (poznámky, literaturu, WWW). Během testu není povoleno:
- využívat nástroje umělé inteligence
- komunikovat s dalšími lidmi, elektronicky, hlasově ani žádným jiným způsobem
- používat řešení otázek z předchozích testů
Pokud budete přistiženi při některé z těchto činností, zkouška pro vás okamžitě končí s výsledkem „nevyhovující“.
Pokud předmět končí pouze zápočtem, jsou podmínky prakticky stejné – k udělení zápočtu je třeba získat v testu alespoň 8 bodů.
Bodování otázek
U otázek typu „vyberte právě jednu odpověď“ a „zadejte odpověď“ je bodování jednoduché – správná odpověď je hodnocena jedním bodem, cokoli jiného nulou.
Většina otázek je ovšem typu „označte všechny správné odpovědi“ (kde správných je obvykle 1–4 z pěti nabízených variant). U nich je bodování nejsložitější: Bod je rovnoměrně rozdělen mezi správné odpovědi. Pokud jsou například správné tři odpovědi, získáte za každou z nich 1/3 bodu. Za každou označenou chybnou odpověď vám bude strženo 0,5 bodu. Čtěte tedy pečlivě zadání i jednotlivé nabízené varianty. Záporné body se nepřenášejí do sousedních otázek, hodnocení otázky není nikdy horší než nula.
Příklady: Když v otázce se třemi správnými odpověďmi označíte dvě správné a jednu chybnou, získáte 0,17 bodu (dvě správné odpovědi přinesou 0,67, odečte se 0,5 za jednu chybnou). Pokud vyberete jednu správnou a dvě špatné, dostanete nulu (za správnou odpověď získáte 0,33 bodu, za dvě špatné se odečte celý bod, ovšem hodnocení je zdola omezeno nulou, takže místo –0,67 je výsledek 0).
Nevyplácí se tedy otázku vůbec nezodpovědět – za nevyplněnou otázku získáte stejnou nulu jako za otázku zodpovězenou špatně. Na druhé straně ale pokud jste si jisti některými odpověďmi, dobře si rozmyslete ostatní odpovědi v téže otázce, abyste se nepřipravili o body.