☰ menu
Pavel Satrapa

Nástroje pro WWW

Pro přípravu běžných WWW stránek potřebujete v podstatě pouze následující:

Editory WWW stránek

Jelikož zdrojový text WWW stránky je obyčejný textový soubor, v podstatě stačí pro jeho přípravu libovolný ASCII editor. Například Poznámkový blok z MS Windows. V minimálním případě se tedy obejdete bez jakéhokoli speciálního vybavení.

Jenže příprava stránek v obyčejném textovém editoru je jednak pracná, jednak požaduje, abyste znali tvar a použití jednoltivých konstrukcí XHTML. Proto většina autorů používá specializované editory, obsahující přímou podporu pro úpravu stránek. Lze je rozdělit do dvou kategorií:

WYSIWYG editory

Zobrazují stránku ve formátované (vnější) podobě a v ní provádíte i veškeré úpravy. Výhodou je, že uživatel toho nemusí o (X)HTML mnoho vědět. Ovšem takový uživatel by podle mého soudu neměl WWW stránky vůbec vytvářet.

Nedostatkem této kategorie programů je, že svádějí k představě, že WWW stránka bude vypadat přesně tak, jak ji zobrazují, což je nereálné. Náročnějším uživatelům může vadit, že v nich nemají kontrolu nad výsledným kódem a ten se jim vůbec nemusí líbit.

Produkty této kategorie typicky bývají komerční, jako například Adobe Dreamweaver nebo Xara Webstyle. Objevují se ale i nové přístupy, jako například Mercury nebo Aloha.

Značkovací editory

V nich editujete zdrojový kód a pokud je potřeba prohlédnout si zformátovanou podobu stránky, zavolají k tomu účelu běžného WWW klienta. Poskytují podporu pro snadné vkládání (X)HTML konstrukcí do textu a zacházení s nimi. Přestože tedy editujete zdrojový text, práce s ním je podstatně příjemnější, než u běžného textového editoru. Vyžadují však, abyste měli základní znalosti XHTML.

Velmi kvalitní editory této kategorie jsou k dispozici zdarma. Jako příklad mohou posloužit PSPad, jEdit či HTML Kit, pro Linux pak Quanta Plus, Bluefish nebo Screem.

Grafické editory

Velmi často je potřeba doprovodit text obrázkem, ať už se jedná o fotografii nebo třeba o schéma popisovaného procesu. Programů pro práci s grafikou existuje celá řada. Zde se zmíním o několika nejběžnějších:

Adobe Photoshop

Volba profesionálů. Nejkvalitnější grafický editor na trhu, bohužel za velmi vysokou cenu. Pro méně náročné uživatele jsou k dispozici jeho odlehčené verze Photoshop Elements či Photoshop Album za zlomek ceny „velkého“ Photoshopu.

Paint Shop Pro

Je často používán jako levná varianta Adobe Photoshopu. Jeho možnosti jsou menší, ovšem jedná se o výrazně levnější shareware.

GIMP

Představuje variaci na Photoshop s otevřeným kódem. Je k dispozici zcela zdarma jak pro MS Windows, tak pro Linux či unixové systémy. Z hlediska nabídky funkcí je plně srovnatelný s Photoshopem. Je ale pomalejší a méně interaktivní.

Zoner Photo Studio

Dříve Zoner Media Explorer. Program pochází od brněnské firmy Zoner a je v našich končinách velmi populární. Jak název napovídá, zaměřuje se především na práci s fotografiemi, nicméně lze jej použít pro obecné vytváření grafiky pro Web.

IrfanView

Ve skutečnosti se jedná o program pro prohlížení obrázků, nabízí však i jednoduché editační operace (ořez, otáčení, úpravy tonality a podobně).