☰ menu
Pavel Satrapa

Texty

Knihy

Napsal (a publikoval - to se počítá!) jsem několik knih. Povětšinou se týkají Internetu a záležitostí s ním souvisejících. Nicméně začal jsem vystrkovat růžky i do oblasti programování a pokud možno bych v tom rád pokračoval. Pro každou knihu zde najdete základní informace o ní (včetně obsahu a zpravidla i ukázkové kapitoly), různé doplňky k ní a také informace o tom, jak si ji lze obstarat.

Články

Poměrně pravidelně ve dvoutýdenních intervalech publikuji články na serveru Lupa. Poněkud staršího data jsou mé příspěvky na serveru root, snad najdu čas napsat nějaké další. Aktuální přehled mých článků pro najdete zde:

Kurs vytváření WWW stránek

Pokud se chcete naučit vytvářet WWW stránky, je tento návod určen právě vám. Zabývá se jak popisem struktury stránek pomocí jazyka XHTML, tak definicí jejich vzhledu prostřednictvím kaskádových stylů (CSS). Text je orientován na začátečníky až mírně pokročilé.

Do této oblasti spadá i můj dnes již historický seriál článků HTML v příkladech, který vycházel v letech 1996–1997 v časopise Softwarové noviny (později Click!).

LaTeX pro pragmatiky

LaTeX je velmi silný typografický nástroj, který má ovšem dost nepříjemnou křivku učení – místo klikání je postaven na příkazech řídících sazbu. Text se pokouší usnadnit seznámení s ním. Začíná od nuly a postupně se propracuje až k pokročilejším pasážím.

Editor vim

Úvod do používání mého oblíbeného editoru. Já osobně píši ve vim úplně všechno - těmito WWW stránkami počínaje přes programy až po knihy. Jedná se o potomka klasického Unixového editoru vi, po němž zdědil logiku ovládání, ale odstranil jeho nedostatky a přinesl mnohá vylepšení. Když se člověku podaří překousnout počáteční odpor způsobený nekompatibilním ovládáním, bude odměněn nevšedním výkonem a efektivitou.

Regulární výrazy

Seriál článků, který vyšel na serveru root. Jedná se o úvodní text seznamující čtenáře s problematikou regulárních výrazů, které umožňují (především v prostředí Unixu) velmi rafinované kejkle s textovými informacemi. Pokročilé vyhledávání, složité nahrazování, změny struktury či formátu, to vše jsou oblasti, kde regulární výrazy odvedou cenné služby.