☰ menu
Pavel Satrapa

Co je co ve WWW

Procesu prohlížení WWW stránek se ve skutečnosti účastní několik komponent a zobrazené stránky jsou výsledkem jejich vzájemné spolupráce. Především je třeba jmenovat dva klíčové programy:

WWW klient

Též prohlížeč či browser. Běží na uživatelově počítači a zajišťuje uživatelské rozhraní služby WWW. Čili reaguje na požadavky svého uživatele, podle nich oslovuje jednotlivé servery, získává od nich data a výsledky zpracovává a zobrazuje.

WWW server
Běží na vzdáleném počítači. Jedná se o bezobslužný program, který přijímá požadavky klientů a obsluhuje je (odesílá požadovaná data). Zpracování požadavku může zahrnovat i poměrně komplikované operace, například prohledávání databáze.

Jak se zobrazuje stránka

Veškerá aktivita ve světě WWW vychází od klientů. WWW servery jen pasivně očekávají jejich požadavky. Typický sled akcí při zobrazení stránky vypadá následovně:

  1. Uživatel vznese požadavek (klepne na odkaz, zadá ručně cílovou adresu a podobně).

  2. Klient analyzuje cílovou adresu. Z ní pozná, který server a jakou „řečí“ (protokolem) oslovit a jaký soubor po něm chtít. Sestaví dotaz a odešle jej serveru.

  3. Server zpracuje dotaz a pošle odpověď (nejčastěji je odpovědí prosté odesládí datového souboru).

  4. Klient analyzuje odpověď. Velmi často ji tvoří základ WWW stránky (její XHTML kód), který obsahuje odkazy na další materiály potřebné k jejímu zobrazení (vložené obrázky, stylové předpisy apod.). V tom případě se opakují předchozí dva kroky pro získání každého z vložených prvků.

  5. Když má vše pohromadě, výsledek zformátuje a zobrazí uživateli. Upřímně řečeno, klient začne se zobrazováním už dříve, aby uživatel mohl číst text, přestože ještě nedorazily všechny obrázky. Stránku proto zobrazuje průběžně a postupně doplňuje přicházející informace.

Klíčovou informací je, že o zobrazení stránky rozhoduje klient. Vychází při tom z celé řady nastavení a lokálních parametrů (rozlišení a počet barev obrazovky, velikost okna, nastavená základní velikost písma apod.), které autor stránky nemůže předvídat ani ovlivnit.

Jinými slovy: stejná stránka bude u různých uživatelů vypadat více či méně odlišně. S tím se z principu nedá nic dělat a lépe než bojovat s větrnými mlýny je tuto skutečnost akceptovat a počítat s ní. Vždy si ověřujte, že vaše stránky vypadají akceptovatelně při různých velikostech okna, s malým či velkým písmem a podobně.

Standardy, protokoly, zkratky

Klienti, servery, editory a další zúčastněné programy pocházejí od různých autorů. Aby vše dohromady fungovalo, je třeba definovat určitou společnou řeč – standardy, které budou všichni dodržovat a díky tomu se navzájem domluví.

O vývoj webových standardů se stará World Wide Web Consorcium. Jedná se o sdružení institucí a jednotlivců zainteresovaných na dalším rozvoji WWW technologií. Vydává tak zvaná „doporučení“, což jsou de facto standardy definující jednotlivé složky WWW světa. Nejvýznamnější jsou následující:

HTTP (HyperText Transport Protocol)

Definuje pravidla komunikace mezi klientem a serverem. Pro autora WWW stránek je v podstatě nezajímavý, studovat jej musíte až když se začnete pouštět do CGI skriptů a podobných pokročilejších konstrukcí.

HTML (HyperText Markup Language)

Jazyk, ve kterém se píší WWW stránky. Definuje strukturu textu stránky a vymezuje její jednotlivé prvky. Na rozdíl od předchozího je jeho znalost pro autora velmi důležitá. Zde se budeme věnovat jeho nejmodernější variantě nazvané HTML5.

CSS (Cascading Style Sheets)

Umožňuje řídit vzhled stránek. Díky CSS lze oddělit strukturovaný obsah stránky (ten popisuje XHTML) od jejího vzhledu (definovaného pomocí CSS). Přispívá také ke zmenšení velikosti stránek a výrazně usnadňuje jakéokoli změny vzhledu.

Související témata