☰ menu
Pavel Satrapa

PAS2HTML

Jedná se o velmi jednoduchý program, převádějící Pascalské zdrojové texty do HTML. Je vhodný, pokud chcete prezentovat programy či jejich ukázky prostřednictvím WWW. Výsledek vypadá asi takto:

 1   program Pozdrav
 2   const Opak = 10;    {počet opakování} 
 3   var I : Integer
 4   begin 
 5    for I := 1 to Opak do 
 6     Writeln ( 'Dobrý den.' ); 
 7   end

Program není nijak zvlášť inteligentní. Očekává, že zdrojový kód bude formátován tak, jak bývá u Pascalských zdrojových textů zvykem (viz zdrojový text našeho příkladu). Sám se pouze snaží dané formátování pokud možno zachovat a přitom aplikovat obvyklé typografické konvence (klíčová slova tučně, identifikátory kurzívou). Máte-li zájem o rozsáhlejší příklad, podívejte se na formátovaný zdrojový text vlastního programu PAS2HTML.

Návod k použití

Program se spouští příkazovým řádkem

pas2html [volby] [vstup] [výstup]

Neuvedete-li jména souborů pro vstup a výstup, program použije svůj standardní vstup a standardní výstup. Bude se tedy chovat jako filtr.

Chování programu lze ovlivňovat následujícími volbami:

-n Uvedete-li na příkazovém řádku -n, program bude automaticky číslovat řádky zdrojového kódu. Příklad vidíte výše.
-c=ČČMMZZ Vytvoří kódu barevný podklad. Hodnotou volby -c je šest číslic v šestnáctkové soustavě, udávajících intenzitu červené, zelené a modré složky. Například volba -c=CCB074 zajistí hnědý podklad, který vidíte na příkladu pod seznamem voleb.
-f Výstupem má být kompletní XHTML stránka, včetně hlaviček a všech potřebných „obalových materiálů“. Bez této volby program vytvoří jen samotný XHTML kód programu, vhodný pro vložení do existující stránky.
-e=kódování Jaké kódování se má na výsledné stránce označit. Program nemění kódování, jen zapíše danou hodnotu do výstupního kódu (prostřednictvím http-equiv), aby se v prohlížeči zobrazoval se správnou češtinou. Implicitní hodnotou je utf-8. Volba má smysl jen v kombinaci s -f, jinak je ignorována. Pokud například zdrojový text pochází ze starší verze MS Windows a je kódován podle kódové stránky 1250, přidejte na příkazový řádek -e=windows-1250.
-h Vypíše stručnou nápovědu.

Volby lze psát malými i velkými písmeny a zahajovat znakem - (unixová konvence) nebo / (obvyklé v operačních systémech firmy Microsoft). Příklad kódu s barevným podkladem:

 while True do 
  Writeln ( 'Nazdar lidi...' ); 

Distribuce a instalace

Distribuční soubor obsahuje vlastní program (v binárním i zdrojovém tvaru), potřebné datové soubory a dokumentaci. Datové soubory (*.def) musí být umístěny v témže adresáři, jako spouštěný program.

Historie

Verze 1.00 (listopad 1996)
První veřejná verze.
Verze 1.10 (únor 2009)
Drobné úpravy – přidána verze pro Linux, program generuje korektní striktní XHTML verze 1.0, doplněny volby -f a -e.